Koncepcja/ O co nam chodzi

Nowa Głogowska

Głogowską naszych marzeń pokazujemy na przygotowanych wizualizacjach – szerokie chodniki, wydzielone torowisko tramwajowe i dużo zieleni, pamiętaliśmy też o rowerzystach i miejscach parkingowych…
Ale – wizualizacje to nie rzeczywistość. Dlatego proponujemy, by sprawdzić, jak naprawdę może wyglądać życie na Nowej Głogowskiej. Chcemy to robić wspólnie z innymi mieszkańcami dzielnicy, wsłuchując się w ich głosy, także krytyczne.
Proponujemy wyłączenie świateł oraz zamknięcie po jednym pasie w każdą stronę na kilka tygodni, co pozwoli dokonać obiektywnych pomiarów, a mieszkańcy będą mogli sami przekonać się, czy proponowane zmiany im odpowiadają.
Test taki, roboczo nazywany przez nas “Nowe życie na Głogowskiej” pozwoli zweryfikować nasze propozycje, a jego wyniki pomogą przy projektowaniu Nowej Głogowskiej.

Cały czas zbieramy podpisy pod petycją o zaprojektowanie Nowej Głogowskiej, przy udziale naukowców i mieszkańców. Petycję można podpisać w zaprzyjaźnionych łazarskich lokalach.

Jakie korzyści da realizacja koncepcji NOWA Głogowska?

Skupienie ruchu samochodów na jednym pasie pozwoli wyłączyć sygnalizacje świetlne. Będzie można stworzyć azyle dla pieszych między pasem samochodów i torowiskiem tramwajów, co zapewni bezpieczeństwo: samochody pojadą „esowanym” torem jazdy, więc pojadą wolniej, parkowanie na jezdni zwolni wąski pas na drogę rowerową, a ruch samochodowy – mimo jednego pasa – poza szczytem przejedzie nawet szybciej, niż dzisiaj, dzięki wyłączonym sygnalizacjom.

NOWA Głogowska bez świateł to szansa dla mieszkańców:

– bezpiecznie przejdziesz na drugą stronę!
– płynnie pojedziesz tramwajem, samochodem i rowerem!
– zmniejszy się ruch na Kasprzaka, Małeckiego dzięki lewoskrętom
– pojawi się miejsce na powrót zieleni na ulicę!
– będzie ciszej i mniej zanieczyszczeń!

Wizualizacje zmian na ulicy Głogowskiej

Na przygotowanych przez nas wizualizacjach zobaczysz proponowane zmiany wprowadzone w dwóch etapach:
– stan w 5 lat po zmianach, gdy zostaną umieszczone donice z drzewkami, które trochę podrosną,
– stan za 30 lat, po przebudowie i posadzeniu drzew w gruncie, co chcielibyśmy, aby stało się najdalej za 10 lat.